top of page
  • Yazarın fotoğrafıBilapilap Team

NFT'ler ile neler yapılabilir ?

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

NFT (Non-fungible token) yani değiştirilemez token, blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulan ve bir eşi daha olmayan dijital varlıklardır. NFT’ler sayesinde sanat eserleri, müzikler, videolar, oyunlar ve daha pek çok şey dijital olarak sahiplenilebilir ve satılabilir. NFT’lerin değeri ve mülkiyeti blok zinciri üzerinde kayıt altına alınır ve değiştirilemez.


Peki nft ile neler yapabilirsiniz? İşte size bazı örnekler:


· Dijital sanat : NFT’ler dijital sanatçılara eserlerini koruma ve kazanç sağlama imkanı verir. Bir sanatçı kendi resmini, çizimini veya animasyonunu NFT olarak oluşturabilir ve bunu online platformlarda satabilir. Örneğin ; Beeple isimli bir sanatçının Everydays: The First 5000 Days adlı dijital kolajı 69 milyon dolara satıldı.

· Müzik : NFT’ler müzisyenlere de benzer avantajlar sunar. Bir müzisyen kendi şarkısını veya albümünü NFT olarak oluşturabilir ve bunu hayranlarına satabilir. Örneğin ; Kings of Leon grubu When You See Yourself adlı albümünü NFT olarak yayınladı.

· Video : NFT’ler video içerik üreticilerine de fayda sağlar. Bir video içerik üreticisi kendi videosunu veya fragmanını NFT olarak oluşturabilir ve bunu izleyicilerine satabilir. Örneğin ; NBA Top Shot isimli platformda basketbol maçlarından anlık görüntüler NFT olarak satılıyor.


· Oyun : NFT’ler oyun sektöründe de büyük potansiyele sahiptir. Bir oyun geliştiricisi veya oyuncusu kendi oyun karakterini, eşyasını veya arazisini NFT olarak oluşturabilir ve bunu diğer oyunculara satabilir. Örneğin ; CryptoKitties isimli oyunda oyuncular kendi sanal kedilerini yaratabilir ve onları takas edebilir. Nft ile yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değildir. Sizin de yaratıcılığınızla ortaya çıkartabileceğiniz pek çok farklı fikir vardır.


Nft nasıl yapılır? sorusuna gelince;

Bunun için öncelikle bir Ethereum cüzdanına ihtiyacınız vardır. Ethereum cüzdanınızla birlikte Ether adlı kripto para birimi satın almanız gerekmektedir. Ether’i kullanarak istediğiniz dijital varlığı NFT olarak oluşturabilirsiniz. Bunun için OpenSea gibi online platformları kullanabilirsiniz.


Nft nasıl alınır? sorusuna gelince;

Bunun için de aynı şekilde bir Ethereum cüzdanına ihtiyacınız vardır. Ethereum cüzdanınızla birlikte Ether adlı kripto para birimi satın almanız gerekmektedir. Ether’i kullanarak istediğiniz NFT’yi satın alabilirsiniz. Bunun için OpenSea gibi online platformları kullanabilirsiniz.


30 görüntüleme

Gelişmelerden Haberdar Olun !

 

 

 
 
 
 
 
 

Abone olduğunuz için teşekkürler

bottom of page